logo
ONeillsLogo

O Neills LFA Junior Shield Sunday Results

Published: Thursday, 30 September 2021 13:48

O Neills LFA Junior Shield Sunday Section First Round Draw

(Matches to be played weekend of September 26th)

 

Derry Rovers 4 Park Celtic Summerhill 0

Mulhuddart FC v Leixlip United, OFF

Rossin Rovers 2 Kiltealy Celtic 1

Gorey Rangers v Marks Celtic (w/o to Gorey Rangers, Marks Celtic did not field)

Lucan United v Wexford Bohs “C”(w/o to Wexford Bohs, Lucan United not eligible)

McKelvey Celtic 2 Loughshinny United 3

Wayside Celtic 2 Forth Celtic 5

Daingean FC 0 Gorey Celtic 1

St Brendans United 1 Crossabeg FC 4

Ayrfield United v New Ross Town OFF

Trim Celtic 1 SVS FC 1 aet (SVS FC won 4-3 on pens)

Courtown Hibs 1 Evergreen 46 FC 2

Coolraine “B” 0 Knocklyon United 6

Inter Malahide 8 Caim United 1

Ballymurn Celtic 2 Fastnet Rovers 1

Rathcoole Boys v Mullingar Celtic OFF

Cushinstown AFC v Cloneygowan Celtic (w/o to Cushinstown, Cloneygowan did not field)

Monasterevin AFC v Baldoyle United (w/o to Baldoyle, Monasterevan not eligible)

Mountmellick United 0 Naas AFC 5

Verona FC v Shamrock Rovers (w/o to Verona FC, Shamrock Rovers withdrew)

Killenagh Wan 5 Wexford Celtic 0

Wexford Bohs “B” 6 Raharney United “B” 0

Clontarf FC 3 Tullaroan AFC 3 aet (Tullaroan won 4-2 on pens)

Newpark AFC 0 Birr Town 3

Valley Park United 2 St Johns AFC 2 aet (Valley Park won 5-4 on pens)

Maryborough FC 0 Enfield Celtic 11

Ardmore Rovers 7 Stradbally Town 0

St Itas AFC (Div 3) v St Josephs AFC (w/o to St Itas, St Josephs conceded due to bereavement)

Corach Ramblers 1 Woodlawn AFC 3

Bridge Rovers 1 Clonmore Riverside FC 1 aet (Bridge Rovers won 3-1 on pens)

St Carthages FC 1 Swords Celtic 0

St Josephs “B” 2 St Aengus FC 3

Clara Town 2 Grange Woodbine 0

Duncannon FC 0 Our Lady of Victory 1

Spartak Dynamo 3 Portmarnock AFC 2

Fortbarrington FC v Trinity Donaghmede, (w/o to Trinity Donaghmede, Fortbarrington not eligible)

BJD Celtic 2 Beggsboro AFC 1

Mullingar Athletic v Orchard Celtic (w/o to Mullingar Ath, Orchard Celtic withdrew)

Ajax Athletic v Raharney United (w/o to Ajax, Raharney conceded)

Liffey Bank FC v Carne FC, (w/o to Liffey Bank, Carne conceded)

Kinnegad Juniors 2 St Itas FC (Div 3A) 5

O Neills LFA Junior Shield Saturday Results

Published: Thursday, 30 September 2021 13:45

O Neills LFA Junior Shield Saturday Section First Round Fixtures

(matches to be played weekend of September 26th)

 

Carrick Rovers 4 Blackforge FC 2nds 0

Blessington FC v Broombridge United  (w/o to Broombridge United, Blessington withdrew)

Mid Sutton Sportslink 8 Ardee Celtic 0

Willows FC 1 Stamullan FC 0

Palmerstown FC v Markievicz Celtic, OFF

Malahide United (LSL) v Drimnagh Celtic OFF

St Brendans United v Beggsboro FC (w/o to Beggsboro, St Brendans unable to field)

Whitehall Celtic 3 Glasnaoin FC 0

Draoicht Titans v Coolock Village 2nds, Ringcommons Sports Ground, 12.0

Dunshaughlin Youths 3rds v Lusk United, Ratoath Harps, tbc

Dunshaughlin Youths 2nds v Hyde Park, Ratoath Harps, 1.0

Dublin Airport FC (LSL) v Riverside United, ALSAA, 2.0

Balrothery FC 7 Kilbarrack United 0

Old Bawn FC 6 Dublin Airport (UCFL) 3

Dundrum FC v Malawi FC, (w/o to Dundrum FC, Malawi insufficient players)

Donacarney Celtic 1 Castleknock Celtic 1 aet (Castleknock won 4-1 on pens)

Parkvilla FC 0 Dingle United 4

Earl Celtic 2 Belgard Athletic 2nds 1

Rivervalley Rangers 5 Team Zimbabwe 2

Swords Manor 1 Celtic Park 2

Phoenix Ath 4 Kells Celtic 3

Whitehall Rangers 1 Mourne Celtic 7

Lourdes Celtic 2nds 2 The Local 5

Ashbourne United 2 Iveagh Celtic 4

Beech Park 2nds 0 Rosemount Mulvey 1

Raheny United 1 St Marys Boys 3

Pegasus St James Ath v Docklands FC, (w/o to Docklands, Pegasus no team at this level)

York Road 1 Robinstown FC 0

Malahide United (UCFL) 5 Stedfast United 0

Swords Celtic 7 Tallaght United 3rds 0

Hot Press MGB v Verona FC (w/o to Hot Press MGB, Verona no Saturday team)

Confey FC 7 Drumcondra AFC 2

Clontarf FC 2 St John Vianney 1

Oliver Bond Celtic v Kilnamanagh AFC OFF

Tamh Leacht 1 Enniskerry YC 2

Ballyoulster United 2 St Columbans SYC 3

O Neills LFA Junior Cup Sunday Results

Published: Monday, 20 September 2021 10:06

O Neills LFA Junior Cup Sunday Section Fixtures

(Matches to be played on weekend of September 19th)

 

Kilmore Celtic 11 Killeigh FC 0

Ballinahown AFC 4 Clontarf FC 0

Mountmellick United 2 Athy Town (Div 2) 0

Curracloe United 2 Edenderry Town 4 aet

Hanover Harps 0 Vale Wanderers 2

Tullamore Town 0 Ajax Athletic 3 (w/o)

Wicklow Town 2 Woodfarm FC 1

Newbridge FC 3 St Leonards FC 0 (w/o)

Trinity Donaghmede 3 Campile United 0 (w/o)

Raheny United 2 Monread FC 1

Finglas United 8 Willow Park 2

Mountview CFC 2 Freebooters FC 6

Suncroft AFC “A” 0 Gorey Rangers 1

Round Tower Rovers 1 Rathoath Harps 7

Rathcoole Boys v Mill Celtic, Frank Cox Park, 2.0, Aidan Moore

FC Lokomotiv 0 Kilcock Celtic 8

Shamrock Rovers 3 Marks Celtic 0 (w/o)

Mullingar Town 5 Newbridge Hotspurs 3

Courtown Hibs 3 Clane United 0

Coill Dubh Ath 0 Crossabeg AFC 4

St Patricks Boys “B” 7 New Ross Celtic 0

Wicklow Rovers 2 Bay FC 1

Dublin Airport 2 Birr Town 1

Bridge United 3 Allenwood Celtic 0

East Wall Bessborough 3 Athy Town (Prem) 2

Newbridge United 2 St Patricks Well 1 aet

Towerhill Rovers 0 Hardwicke FC 3

Ashford Rovers 1 Evergreen FC 7

Kilmore United 1 St Pauls Artane 3

Naas United 1 Thomastown United 7

Beechwood FC 3 Stradbally Town 0 (w/o)

Highview Athletic 1 Ballyfermot United 5

Yellowstone Celtic 6 Parkville United 1

Callan United 3 Rampart Celtic 0 (w/o)

St Anthonys Youths 0 Wexford Bohs 4

Newcastle Athletic 0 Kilree Celtic 3 (w/o)

Blackrock College AFC 3 Raheen FC (Wex) 0 (w/o)

Deen Celtic 1 Crettyard United 3

St James Gate FC v Monksland United OFF

North End United 7 Straffan AFC 1

Avonmore FC 0 Clonmullion FC 3 (w/o)

Bagenalstown AFC 0 Maynooth Town Masters 4

Slaney Rovers 1 Baldoyle United 2

Clondalkin Celtic 5 Arklow Town 2

Whitehall Rangers 4 Corach Ramblers 6

Newpark AFC 1 Leixlip United 1 aet (Leixlip won 5-4 on pens)

Fort Rangers 5 Enniscorthy Town 0

Balbriggan FC 5 Moyne Rangers 0

Enniskerry YC 6 Sallins Celtic 0

Rathangan AFC 8 Suncroft AFC “B” 0

Bridge Rovers 0 Muirhevna Mor 4

Dublin Celtic 2 Oliver Bond Celtic 4

Arklow Celtic v Rivervalley Rangers, Arklow, 11.0, local

Bunclody AFC 3 Glencormac United 0 (w/o)

Carrick Rovers v Old Fort Celtic, Ballybay Road, 2.0, local

Caragh Celtic v Howth Celtic, Donore, 2.0, local

Phoenix FC v St Canices FC, Scribblestown, 2.0, local

St Patricks Boys “A” 1 Killeshin AFC 3

Clara Town 6 Darndale FC 1

Shelburne United 1 Forth Celtic 2

O Neills LFA Junior Shield Saturday Fixtures

Published: Tuesday, 07 September 2021 13:59

O Neills LFA Junior Shield Saturday Section First Round Fixtures

(matches to be played weekend of September 26th)

 

Carrick Rovers v Blackforge FC 2nds

Blessington FC v Broombridge United, Crosschapel, 2.30

Mid Sutton Sportslink v Ardee Celtic, Sportslink, 2.0

Willows FC v Stamullan FC, Poppintree Park, 2.30

Palmerstown FC v Markievicz Celtic, Mill Lane, 2.0

Malahide United (LSL) v Drimnagh Celtic, Malahide Castle, 2.30

St Brendans United v Beggsboro FC, McCauley Park, 11.0

Whitehall Celtic v Glasnaoin FC, VEC Whitehall, 2.0

Draoicht Titans v Coolock Village 2nds, Ringcommons Sports Ground, 12.0

Dunshaughlin Youths 3rds v Lusk United, Ratoath Harps, 11.0

Dunshaughlin Youths 2nds v Hyde Park, Ratoath Harps, 1.0

Dublin Airport FC (LSL) v Riverside United, ALSAA, 2.0

Balrothery FC v Kilbarrack United, Ringcommons Sports Ground, 2.0

Old Bawn FC v Dublin Airport (UCFL), Aylesbury Park, 2.0

Dundrum FC v Malawi FC, Meadowbrook Park, 2.30

Donacarney Celtic v Castleknock Celtic, Castlemartin, 2.0

Parkvilla FC v Dingle United, Claremont Stadium, 2.0

Earl Celtic v Belgard Athletic 2nds, Brickfield, 2.0

Rivervalley Rangers v Team Zimbabwe, Rivervalley Park, 2.0

Swords Manor v Celtic Park, Brackenstown Road, 2.0

Phoenix Ath v Kells Celtic, Albert College, 2.0

Whitehall Rangers v Mourne Celtic, Paddy Mahoney Park, 2.0

Lourdes Celtic 2nds v The Local, Sundrive Park, 11.30

Ashbourne United v Iveagh Celtic, Archerstown Astro, 7.0, Fri Sept 24th

Beech Park 2nds v Rosemount Mulvey, Beech Park Green, 2.0

Raheny United v St Marys Boys, St Annes Park, 2.0

Pegasus St James Ath v Docklands FC, details to follow

York Road v Robinstown FC, St John Paul Park, 12.0

Malahide United (UCFL) v Stedfast United, Malahide United, 11.0

Swords Celtic v Tallaght United 3rds, Balheary Resevoir, 2.30

Hot Press MGB v Verona FC, Grangegorman, 12.0

Confey FC v Drumcondra AFC, Liz O Toole Park, 12.0

Clontarf FC v St John Vianney, details to follow

Oliver Bond Celtic v Kilnamanagh AFC, Grangegorman, 12.0

Tamh Leacht v Enniskerry YC, Jobstown Park, 11.0 

 

Enniskerry YC 

Dates for 21-22 LFA competitions

Published: Thursday, 08 July 2021 15:45
Dates for 21-22 LFA competitions are attached with allowances made as much as possible for all outside factors such as FAI competitions, Internationals, etc
 
Please note, these dates are for mens, under nineteen and youths competitions and all other dates such as Women's, Senior Cup and Over Thirty Five shall be added in as finalised
 
 Of course all are subject to Covid restrictions and what may happen going forward but hopefully we are slowly returning to normality.
 
I have sent this email to all Senior Council members as well as league secretaries not on Council but please feel free to pass on to all people within your league who need access to these dates
 
If you have any queries, do not hesitate to contact me
 
Regards
 
Peter
 
--
 
Peter Doyle
Leinster Football Association
Provincial Administrator / General Secretary
Mobile:086 77008
29
Fax:     01 8999331
Office:   01 8999330

 
Leinster Football Association
FAI Headquarters
National Sports Campus
Abbotstown
Dublin 15

LFA-Competition-Dates-2021-22.doc
  
ONeillsLogo
© 2022 Leinster Football Association
Website by aztecdesign.ie