logo
ONeillsLogo

O Neills LFA Under 19 Fixtures

Published: Monday, 18 October 2021 10:49

LFA Under Nineteen Cup First Round Fixtures

 

Sunday Section

Leixlip United v Naas AFC, Amenities Centre, 11.30

Dunboyne AFC v Belmont FC, Summerhill Road, 2.30

Terenure Rangers v Malahide United (LSL), Terenure Sports Club, 11.0

MMY FC v Ardmore Rovers, Coloiste Eoin /UCD, 2.0

Tallaght Town 2nds v Broadford Rovers, Carolan Park, 2.30

Ashbourne United v Cabinteely FC (Charles Lee), Archerstown, 2.0

Home Farm FC v Peamount United, VEC, 11.0

Dalkey United v Cabinteely FC (Paddy Lee), Sallynoggin Road, 2.0

Park Celtic v Esker Celtic, Meadowvale, 1.0

Newbridge Town v Willows FC, Station Road, 11.0

Marino FC v Malahide United (LFL), Mount Temple, 11.0

Knocklyon United v Shelburne FC Academy, Tymon Park, 11.0

Tallaght Town 1sts v Balscadden FC, Carolan Park, 11.0

Transport Iveagh Trust v Balrothery FC, Rutland Avenue, 11.0

Greystones AFC v Shankill FC, Woodlands, 1.0

Granada FC v St Columbans FC, Meadowvale, 2.30

 

Saturday Section

Temple Villa v Evergreen FC, TP Hickey Park, 2.0

St John Vianney v Killeshin FC, Kilmore Drive, 12.0

St Josephs FC v Willow Park, Kilmuckridge, 2.0

Newpark AFC v St Patricks Boys, The Fen, 2.0

Castleknock Celtic v Kilmore United, Porterstown Park, 3.0

Wicklow Rovers v Monksland United, Whitegates, 2.0

Rathcoole Boys FC (LFL) v Freebooters FC, Frank Cox Park, 2.0

Kill Celtic v Portlaoise AFC, East Straffan Road, 2.30

Arklow United v Hanover Harps, Core Credit United Park, 7.30, Fri Oct 29th

Kildare Town v Dunboyne AFC, Rathbride Road, 2.30

Glynn Barntown FC v Mullingar Athletic, Barntown, 2.0

Thomastown United v Vale Wanderers, United Park, 2.0

Gorey Rangers v Celbridge Town, Ramstown, 2.0

 

Fixtures to be played on weekend of October 31st

O Neills LFA Junior Cup 3th Round Draw

Published: Thursday, 14 October 2021 10:43

ONeills.com LFA Junior Cup Saturday Section Third Round

 

Malahide United (UCFL) or Balbriggan FC v Parkvilla FC or Lorcan Celtic

Portmarnock AFC or Larkview Boys Major 1C v Old County FC

Aungier Celtic or FC Donaghmede v Arthur Griffith Park

Greystones United v Tolka Rovers

Ballymun United v Glebe North

Kilnamanagh FC v St Mochtas or Belgard Ath

Malahide United (LSL) v Elm Mount FC

Trim Celtic v SVS Major 1D

Ashbourne United v Manortown United or Olbury FC or Lucan United

Harding IF FC v SVS Premier 1A

Kilbarrack United v Drumcondra or Newlands Castle Park

Valley Park United v Dublin Hospitals

Tallaght Town or Crumlin United v Wayside Celtic

Rialto FC v Rosemount Mulvey FC or MP FC

Booth Road Celtic or Blubell United ; Bye

 

ONeills.com LFA Junior Cup Sunday Section Third Round

 

Rathcoole Boys or Monksland United v Freebooters AFC or Sallynoggin Pearse

Rathangan AFC v Beechwood FC

New Oak Boys v Park Celtic or Ratoath Harps

Maynooth Town Masters v Bangor GG FC

Dublin Airport v Hardwicke FC

Wexford Bohs v Raheny United

St Patricks Boys B v Trinity Donaghmede

Wicklow Rovers or Glynn Barntown v Ballyfermot United

Kells Celtic or Gorey Rangers v Shamrock Rovers

St Canices FC or Stella Maris or Dolmen Celtic v Thomastown United

Knocklyon United or Rock Celtic v Bridge United or Rivervalley Rangers

Corach Ramblers v Oliver Bond Celtic

Kilcullen AFC v North End United

Kilmore Celtic v Finglas Celtic or Mullingar Ath

Kilree Celtic v Howth Celtic

Mullingar Town v Killeshin AFC

Crettyard United v Yellowstone Celtic

Evergreen AFC v Blackrock College

Crossabeg AFC

 

Matches to be played on weekend of November 14th

O Neills LFA Junior Cup Sunday 2nd Round Results

Published: Saturday, 09 October 2021 10:02

O Neills.Com LFA Junior Cup Sunday Section 10-10-2021

(Matches to be played Weekend of October 10th)

 

First Round

Fortbarrington FC 0 Mullingar Athletic 7

Park Celtic 3 Gallen United 2

Glynn Barntown v Glenmuir United, OFF (w/o to Glynn Barntown)

Stella Maris v Dolmen Celtic, Dublin Port Stadium OFF

Ballyoulster United 0 Knocklyon United 0 aet (Knocklyon won 5-4 on pens)

Rock Celtic 3 Knockmitten United 1

Sallynoggin Pearse FC v Coolraine FC (w/o to Sallynoggin Pearse)

Kells Celtic 5 Lucan United 4 aet

St James Gate 0 Monksland United 4

 

Second Round

Forth Celtic 1 Corach Ramblers 2

Wicklow Town 2 Kilree Celtic 3

Bangor GG FC 3 Callan United 0

Mountmellick United 2 Ballyfermot United 2 aet (Ballyfermot won 7-6 on pens)

Wexford Bohs 4 Blessington FC 0

Howth Celtic 5 Balbriggan FC 2

Ajax Athletic 0 Shamrock Rovers 1 aet

Baldoyle United 0 Oliver Bond Celtic 2

East Wall Bessborough 0 Yellowstone Celtic 3

Mullingar Town 0 Enniskerry YC 0

Killeshin AFC v St Mochtas (w/o to Killeshin AFC)

Thomastown United 3 Carrick Rovers 2

St Patricks Boys B 4 Edenderry Town 2

Rathangan AFC 3 Bunclody AFC 2

Crossabeg AFC 4 Clara Town 3

New Oak Boys 3 Leixlip United 2

North End United 5 St Pauls Artane 0

Kilcullen AFC 2 Vale Wanderers 0

Blackrock College 4 Clonmullion FC 0

Maynooth Town Masters 3 Newbridge FC 0

Bridge United v Rivervalley Rangers OFF

Evergreen FC 3 Kilcock Celtic 1

Hardwicke FC 3 Newbridge United 1

Muihevna Mor 6 Trinity Donaghmede 7

Kilmore Celtic 2 Courtown Hibs 0

Clondalkin Celtic 2 Dublin Airport FC 4

Fort Rangers 0 Crettyard United 5

Raheny United 3 Ballinahown 2

Beechwood FC 5 Temple Villa 1

O Neills LFA Junior Cup Saturday 2nd Round Results

Published: Saturday, 09 October 2021 10:01

O Neills.Com LFA Junior Cup Saturday Section 09-10-2021

 

First Round

Tymon Bawn 0 Tallaght Town 6

Manortown United v Oldbury FC OFF

Portmarnock AFC 4 St Kevins Boys 3

Sallynoggin Pearse FC 0 Larkview Boys Major 1C 4

Bluebell United 5 Ashwood FC 2

Malahide United (UCFL) v Larkview Boys Premier, (w/o to Malahide United)

Newlands Castle Park 3 Rathmines Roosters 0

Belgard Athletic 1 St John Bosco 0

Marks Celtic 4 Booth Road Celtic 5 aet

 

Second Round

Killester Donnycarney 3 Ballymun United 7

Old County FC 9 St Marys Boys 1

Aungier Celtic v FC Donaghmede OFF

Valley Park United 4 Maynooth University Town 2

Parkvilla FC v Lorcan Celtic, OFF

Wayside Celtic 2 Phoenix FC 0

Malahide United (LSL) 2 Castleknock Celtic 1

Arthur Griffith Park 2 Baldoyle United 0

Kilbarrack United 11 ROC Celtic 0

Columbas Rovers 2 Rialto FC 3

Rosemount Mulvey FC v MP FC, Rosemount Park, OFF

Dublin Hospital 1 St Marks FC 0

Kinamanagh AFC 1 Verona FC 0

SVS Major 1D 4 Tallaght United 1sts 0

Terenure College 2 Ashbourne United 4

Greystones United 5 Larkview Premier One  2

Elm Mount 3 VEC FC 2

Glebe North 4 Chapelizod FC 1

SVS Premier 1A 1 Usher Celtic 0

Trim Celtic 9 Glasnaoin FC 1

Fairview CY FC 2 Harding IF FC 1sts 3

FAI Junior Cup Third Round Draw 2021-22

Published: Friday, 08 October 2021 19:06

FAI Junior Cup Third Round Draw 2021-22

 

Dublin Saturday

St Francis or Swords Celtic v Columbas Rovers or Valley Park United

Manortown United or Railway Union v Ballymun United or Portmarnock AFC

Arthur Griffith Park or SVS FC Major 1D v Terenure Collegeor Glebe North

Latin Dubs or Swords Manor v Malahide United or FC Donaghmede

St Mochtas or Wayside Celtic v Drimnagh Celtic or Crumlin United

Bluebell United or Lourdes Celtic v Dunboyne AFC or Liffey Wanderers

Drumcondra FC Major 1B or Tallaght United v Galty Celtic or Booth Road Celtic

Kilnamanagh FC or SVS FC Premier v Seaford Rock United or Lucan United

St Kevins Boys or Larkview Boys FC v Tolka Rovers or Rush Athletic

MP FC or Rosemount Mulvey v Greystones United or Ashbourne United

Aungier Celtic or DCU FC v Dublin Hospitals FC or Clontarf FC

South Dublin United or Coolock Village FC v Old County FC or Collinstown FC

 

Dublin Sunday, NEFL and Dundalk

Glenmuir Celtic or Colepark United v Kingscourt Harps or Peamount United

Virginia FC or Knockmitten United v Phoenix FC or Stella Maris FC

Yellowstone Celtic or Trinity Donaghmede v Bellurgan United or Balscadden FC

Dublin Airport FC or Blessington FC v Muirhevnamor FC or Finglas United

Ballyoulster United or Dublin Celtic v Oliver Bond Celtic or Howth Celtic

Kilmore Celtic or Ratoath Harps v Monread FC or Trim Celtic

 

Wexford, Kilkenny, Carlow and Wicklow

Freebooters AFC or Shamrock Rovers v Gorey Rangers or St Patricks Boys Div 1

North End United or Newpark FC v Highview Ath or Parkville FC

Shelburne United or Courtown Hibs v Evergreen FC or NeOaBoys

Arklow Town or Moyne Rangers v Curracloe United or Crettyard United

 

CCFL and Kildare

Mountmellick or Newbridge FC v Kilcullen FC or Mullingar Town

UCL Harps or Straffan FC v Caragh Celtic or Clane United

Moone Celtic or Coill Dubh Ath v Rathangan FC or Sallins Celtic

Athy Town Prem v Abbeyleix Ath or Longford Town Cruisers

St Anthonys Youths FC or Monksland United v Stradbally Town or Clonmullion FC

Towerhill Rovers or Suncroft FC v Birr Town or Clara Town

At the Leinster Football Association we aim to provide support, develop and administer association league football throughout all counties in Leinster from Louth to Wexford. Do not hesitate to contact us to find out more about referring, football coaching or getting involved. If you would like to find out more about us see the FAQs page or get in touch. 

Peter Doyle
- Administrator / General Secretary
  
ONeillsLogo
© 2021 Leinster Football Association
Website by aztecdesign.ie