logo
ONeillsLogo

FAI Junior Cup Second Round Fixtures

Published: Sunday, 03 October 2021 09:58

FAI Junior Cup Leinster Section Second Round

 

Dublin Saturday

St Mochtas v Wayside Celtic, Porterstown Road, 2.0

Greystones United v Ashbourne United, The Woodlands, 3.0

Dunboyne AFC v Liffey Wanderers, Summerhill Road, 2.30

Bluebell United v Lourdes Celtic, OFF

Seaford Rock United v Lucan United, Rockfield Park, 12.0

Tolka Rovers v Rush Athletic, Frank Cooke Park, 2.0

Old County FC v Collinstown FC, Brickfield Park Astro, 6.0

Aungier Celtic v DCU FC, Grangegorman, 3.0

Ballymun United v Portmarnock AFC, Ballymun United Complex, 2.0

Columbas Rovers v Valley Park United, ALSAA, 12.0

St Francis FC v Swords Celtic, John Hyland Park, 8.0, Fri Oct 15th

Galty Celtic v Booth Road Celtic, Brickfield Park, 3.0

Kilnamanagh AFC v SVS FC Prem Sat, Ned Kelly Park, 2.30

Terenure College v Glebe North, Terenure Sports Club, 2.0

Latin Dubs v Swords ManorBelcamp Park, 2.0

South Dublin United v Coolock Village FC, Ballyowen Park, 2.0

Dublin Hospitals FC v Clontarf FC, Pearse Park Astro, 8.0, Fri Oct 15th

MP FC v Rosemount Mulvey FCGrangegorman, 7-30, Fri Oct 15th

Drimnagh Celtic v Crumlin United, Brickfield Park, 1.0

St Kevins Boys v Larkview BoysSt Aidans CBS, 8.0, Fri Oct 15th

Drumcondra FC Major Sat v Tallaght United, Baskin Lane 2.30

Manortown United v Railway Union, 5 Acres, 3.0

Arthur Griffith Park FC v SVS FC Major 1D, Griffeen Valley Park, 2.0

Malahide United v FC Donaghmede, Gannon Park, 7.30, Fri Oct 15th

 

Dublin Sunday, NEFL and Dundalk

Kilmore Celtic v Ratoath Harps, OTDC, 8.0. Fri Oct 15th

Monread FC v Trim Celtic, Kilcullen Astro, 11.0

Dublin Airport FC Major 1 v Blessington FC, ALSAA, 11.0

Oliver Bond Celtic v Howth Celtic, Grangegorman, 11.0

Ballyoulster United v Dublin Celtic, Loughlinstown Road, 8.0, Fri Oct 15th

Muirhevnamor FC v Finglas United, Muirhevnamor Sports Centre, 8.0 Fri Oct 15th

Yellowstone Celtic v Trinity Donaghmede, Brickfield, 6.0, Sat Oct 16th

Kingscourt Harps v Peamount United, College Group Park, 7.30, Fri Oct 15th

Virginia FC v Knockmitten United, Kingspark, 11.30

Glenmuir Celtic v Colepark United OFF

Phoenix FC v Stella Maris FC, Scribblestown, 7.30, Fri Oct 15th

Bellurgan United FC v Balscadden FC Prem Sat, Flynn Park Bellurgan, 7.30, Fri Oct 15th

 

Wexford, Kilkenny, Carlow and Wicklow

North End United v Newpark FC, Hollygrove, 2.0

Evergreen FC v New Oak Boys, Kells Road, 2.0

Shelburne United v Courtown Hibs, Ballywilliam, 11.0

Gorey Rangers v St Patricks Boys Div 1, Ramstown, 2.0

Freebooters AFC v Shamrock Rovers, Fair Green, 2.0

Highview Athletic v Parkvilla FC, Harristown, 11.30

Curracloe United v Crettyard United, River Field, 2.0

Arklow Town v Moyne Rangers, Travers Insurance Park, 7.0, Sat Oct 16th

 

CCFL and Kildare

Rathangan FC v Sallins Celtic, Canal Road, 11.0

Caragh Celtic v Clane United, Sharpe Park, 2.0

Mountmellick United v Newbridge FC, Conor Davis Park,12.0

UCL Harps v Straffan AFC, UCL Harps, 4.0, Sat Oct 16th

Abbeyleix Athletic v Longford Town Cruisers, Fr Breen Park,2.0

Moone Celtic v Coill Dubh Ath, Fortfield Park, 11.0

Athy Town AFC Prem v Termonbarry FC, (w/o to Athy, Termonbarry withdrew)

Kilcullen AFC v Mullingar Town, Avondale, 2.0

Birr Town v Clara Town, Frank O Connell Park, 11.0

Towerhill Rovers v Suncroft AFC Sen Prem, Portlaoise Leisure Centre, 11.30

Stradbally Town v Clonmullion FC, The Lawn, 11.0

St Anthonys Youths FC v Monksland United FC, Kilcullen Astro, 7.0, Sat Oct 16th

 

Matches to be played weekend of October 17th

 

 

O Neills LFA Junior Shield Sunday Results

Published: Thursday, 30 September 2021 13:48

O Neills LFA Junior Shield Sunday Section First Round Draw

(Matches to be played weekend of September 26th)

 

Derry Rovers 4 Park Celtic Summerhill 0

Mulhuddart FC v Leixlip United, OFF

Rossin Rovers 2 Kiltealy Celtic 1

Gorey Rangers v Marks Celtic (w/o to Gorey Rangers, Marks Celtic did not field)

Lucan United v Wexford Bohs “C”(w/o to Wexford Bohs, Lucan United not eligible)

McKelvey Celtic 2 Loughshinny United 3

Wayside Celtic 2 Forth Celtic 5

Daingean FC 0 Gorey Celtic 1

St Brendans United 1 Crossabeg FC 4

Ayrfield United v New Ross Town OFF

Trim Celtic 1 SVS FC 1 aet (SVS FC won 4-3 on pens)

Courtown Hibs 1 Evergreen 46 FC 2

Coolraine “B” 0 Knocklyon United 6

Inter Malahide 8 Caim United 1

Ballymurn Celtic 2 Fastnet Rovers 1

Rathcoole Boys v Mullingar Celtic OFF

Cushinstown AFC v Cloneygowan Celtic (w/o to Cushinstown, Cloneygowan did not field)

Monasterevin AFC v Baldoyle United (w/o to Baldoyle, Monasterevan not eligible)

Mountmellick United 0 Naas AFC 5

Verona FC v Shamrock Rovers (w/o to Verona FC, Shamrock Rovers withdrew)

Killenagh Wan 5 Wexford Celtic 0

Wexford Bohs “B” 6 Raharney United “B” 0

Clontarf FC 3 Tullaroan AFC 3 aet (Tullaroan won 4-2 on pens)

Newpark AFC 0 Birr Town 3

Valley Park United 2 St Johns AFC 2 aet (Valley Park won 5-4 on pens)

Maryborough FC 0 Enfield Celtic 11

Ardmore Rovers 7 Stradbally Town 0

St Itas AFC (Div 3) v St Josephs AFC (w/o to St Itas, St Josephs conceded due to bereavement)

Corach Ramblers 1 Woodlawn AFC 3

Bridge Rovers 1 Clonmore Riverside FC 1 aet (Bridge Rovers won 3-1 on pens)

St Carthages FC 1 Swords Celtic 0

St Josephs “B” 2 St Aengus FC 3

Clara Town 2 Grange Woodbine 0

Duncannon FC 0 Our Lady of Victory 1

Spartak Dynamo 3 Portmarnock AFC 2

Fortbarrington FC v Trinity Donaghmede, (w/o to Trinity Donaghmede, Fortbarrington not eligible)

BJD Celtic 2 Beggsboro AFC 1

Mullingar Athletic v Orchard Celtic (w/o to Mullingar Ath, Orchard Celtic withdrew)

Ajax Athletic v Raharney United (w/o to Ajax, Raharney conceded)

Liffey Bank FC v Carne FC, (w/o to Liffey Bank, Carne conceded)

Kinnegad Juniors 2 St Itas FC (Div 3A) 5

O Neills LFA Junior Shield Saturday Results

Published: Thursday, 30 September 2021 13:45

O Neills LFA Junior Shield Saturday Section First Round Fixtures

(matches to be played weekend of September 26th)

 

Carrick Rovers 4 Blackforge FC 2nds 0

Blessington FC v Broombridge United  (w/o to Broombridge United, Blessington withdrew)

Mid Sutton Sportslink 8 Ardee Celtic 0

Willows FC 1 Stamullan FC 0

Palmerstown FC v Markievicz Celtic, OFF

Malahide United (LSL) v Drimnagh Celtic OFF

St Brendans United v Beggsboro FC (w/o to Beggsboro, St Brendans unable to field)

Whitehall Celtic 3 Glasnaoin FC 0

Draoicht Titans v Coolock Village 2nds, Ringcommons Sports Ground, 12.0

Dunshaughlin Youths 3rds v Lusk United, Ratoath Harps, tbc

Dunshaughlin Youths 2nds v Hyde Park, Ratoath Harps, 1.0

Dublin Airport FC (LSL) v Riverside United, ALSAA, 2.0

Balrothery FC 7 Kilbarrack United 0

Old Bawn FC 6 Dublin Airport (UCFL) 3

Dundrum FC v Malawi FC, (w/o to Dundrum FC, Malawi insufficient players)

Donacarney Celtic 1 Castleknock Celtic 1 aet (Castleknock won 4-1 on pens)

Parkvilla FC 0 Dingle United 4

Earl Celtic 2 Belgard Athletic 2nds 1

Rivervalley Rangers 5 Team Zimbabwe 2

Swords Manor 1 Celtic Park 2

Phoenix Ath 4 Kells Celtic 3

Whitehall Rangers 1 Mourne Celtic 7

Lourdes Celtic 2nds 2 The Local 5

Ashbourne United 2 Iveagh Celtic 4

Beech Park 2nds 0 Rosemount Mulvey 1

Raheny United 1 St Marys Boys 3

Pegasus St James Ath v Docklands FC, (w/o to Docklands, Pegasus no team at this level)

York Road 1 Robinstown FC 0

Malahide United (UCFL) 5 Stedfast United 0

Swords Celtic 7 Tallaght United 3rds 0

Hot Press MGB v Verona FC (w/o to Hot Press MGB, Verona no Saturday team)

Confey FC 7 Drumcondra AFC 2

Clontarf FC 2 St John Vianney 1

Oliver Bond Celtic v Kilnamanagh AFC OFF

Tamh Leacht 1 Enniskerry YC 2

Ballyoulster United 2 St Columbans SYC 3

O Neills LFA Junior Cup Sunday Results

Published: Monday, 20 September 2021 10:06

O Neills LFA Junior Cup Sunday Section Fixtures

(Matches to be played on weekend of September 19th)

 

Kilmore Celtic 11 Killeigh FC 0

Ballinahown AFC 4 Clontarf FC 0

Mountmellick United 2 Athy Town (Div 2) 0

Curracloe United 2 Edenderry Town 4 aet

Hanover Harps 0 Vale Wanderers 2

Tullamore Town 0 Ajax Athletic 3 (w/o)

Wicklow Town 2 Woodfarm FC 1

Newbridge FC 3 St Leonards FC 0 (w/o)

Trinity Donaghmede 3 Campile United 0 (w/o)

Raheny United 2 Monread FC 1

Finglas United 8 Willow Park 2

Mountview CFC 2 Freebooters FC 6

Suncroft AFC “A” 0 Gorey Rangers 1

Round Tower Rovers 1 Rathoath Harps 7

Rathcoole Boys v Mill Celtic, Frank Cox Park, 2.0, Aidan Moore

FC Lokomotiv 0 Kilcock Celtic 8

Shamrock Rovers 3 Marks Celtic 0 (w/o)

Mullingar Town 5 Newbridge Hotspurs 3

Courtown Hibs 3 Clane United 0

Coill Dubh Ath 0 Crossabeg AFC 4

St Patricks Boys “B” 7 New Ross Celtic 0

Wicklow Rovers 2 Bay FC 1

Dublin Airport 2 Birr Town 1

Bridge United 3 Allenwood Celtic 0

East Wall Bessborough 3 Athy Town (Prem) 2

Newbridge United 2 St Patricks Well 1 aet

Towerhill Rovers 0 Hardwicke FC 3

Ashford Rovers 1 Evergreen FC 7

Kilmore United 1 St Pauls Artane 3

Naas United 1 Thomastown United 7

Beechwood FC 3 Stradbally Town 0 (w/o)

Highview Athletic 1 Ballyfermot United 5

Yellowstone Celtic 6 Parkville United 1

Callan United 3 Rampart Celtic 0 (w/o)

St Anthonys Youths 0 Wexford Bohs 4

Newcastle Athletic 0 Kilree Celtic 3 (w/o)

Blackrock College AFC 3 Raheen FC (Wex) 0 (w/o)

Deen Celtic 1 Crettyard United 3

St James Gate FC v Monksland United OFF

North End United 7 Straffan AFC 1

Avonmore FC 0 Clonmullion FC 3 (w/o)

Bagenalstown AFC 0 Maynooth Town Masters 4

Slaney Rovers 1 Baldoyle United 2

Clondalkin Celtic 5 Arklow Town 2

Whitehall Rangers 4 Corach Ramblers 6

Newpark AFC 1 Leixlip United 1 aet (Leixlip won 5-4 on pens)

Fort Rangers 5 Enniscorthy Town 0

Balbriggan FC 5 Moyne Rangers 0

Enniskerry YC 6 Sallins Celtic 0

Rathangan AFC 8 Suncroft AFC “B” 0

Bridge Rovers 0 Muirhevna Mor 4

Dublin Celtic 2 Oliver Bond Celtic 4

Arklow Celtic v Rivervalley Rangers, Arklow, 11.0, local

Bunclody AFC 3 Glencormac United 0 (w/o)

Carrick Rovers v Old Fort Celtic, Ballybay Road, 2.0, local

Caragh Celtic v Howth Celtic, Donore, 2.0, local

Phoenix FC v St Canices FC, Scribblestown, 2.0, local

St Patricks Boys “A” 1 Killeshin AFC 3

Clara Town 6 Darndale FC 1

Shelburne United 1 Forth Celtic 2

O Neills LFA Junior Shield Saturday Fixtures

Published: Tuesday, 07 September 2021 13:59

O Neills LFA Junior Shield Saturday Section First Round Fixtures

(matches to be played weekend of September 26th)

 

Carrick Rovers v Blackforge FC 2nds

Blessington FC v Broombridge United, Crosschapel, 2.30

Mid Sutton Sportslink v Ardee Celtic, Sportslink, 2.0

Willows FC v Stamullan FC, Poppintree Park, 2.30

Palmerstown FC v Markievicz Celtic, Mill Lane, 2.0

Malahide United (LSL) v Drimnagh Celtic, Malahide Castle, 2.30

St Brendans United v Beggsboro FC, McCauley Park, 11.0

Whitehall Celtic v Glasnaoin FC, VEC Whitehall, 2.0

Draoicht Titans v Coolock Village 2nds, Ringcommons Sports Ground, 12.0

Dunshaughlin Youths 3rds v Lusk United, Ratoath Harps, 11.0

Dunshaughlin Youths 2nds v Hyde Park, Ratoath Harps, 1.0

Dublin Airport FC (LSL) v Riverside United, ALSAA, 2.0

Balrothery FC v Kilbarrack United, Ringcommons Sports Ground, 2.0

Old Bawn FC v Dublin Airport (UCFL), Aylesbury Park, 2.0

Dundrum FC v Malawi FC, Meadowbrook Park, 2.30

Donacarney Celtic v Castleknock Celtic, Castlemartin, 2.0

Parkvilla FC v Dingle United, Claremont Stadium, 2.0

Earl Celtic v Belgard Athletic 2nds, Brickfield, 2.0

Rivervalley Rangers v Team Zimbabwe, Rivervalley Park, 2.0

Swords Manor v Celtic Park, Brackenstown Road, 2.0

Phoenix Ath v Kells Celtic, Albert College, 2.0

Whitehall Rangers v Mourne Celtic, Paddy Mahoney Park, 2.0

Lourdes Celtic 2nds v The Local, Sundrive Park, 11.30

Ashbourne United v Iveagh Celtic, Archerstown Astro, 7.0, Fri Sept 24th

Beech Park 2nds v Rosemount Mulvey, Beech Park Green, 2.0

Raheny United v St Marys Boys, St Annes Park, 2.0

Pegasus St James Ath v Docklands FC, details to follow

York Road v Robinstown FC, St John Paul Park, 12.0

Malahide United (UCFL) v Stedfast United, Malahide United, 11.0

Swords Celtic v Tallaght United 3rds, Balheary Resevoir, 2.30

Hot Press MGB v Verona FC, Grangegorman, 12.0

Confey FC v Drumcondra AFC, Liz O Toole Park, 12.0

Clontarf FC v St John Vianney, details to follow

Oliver Bond Celtic v Kilnamanagh AFC, Grangegorman, 12.0

Tamh Leacht v Enniskerry YC, Jobstown Park, 11.0 

 

Enniskerry YC 

At the Leinster Football Association we aim to provide support, develop and administer association league football throughout all counties in Leinster from Louth to Wexford. Do not hesitate to contact us to find out more about referring, football coaching or getting involved. If you would like to find out more about us see the FAQs page or get in touch. 

Peter Doyle
- Administrator / General Secretary
  
ONeillsLogo
© 2022 Leinster Football Association
Website by aztecdesign.ie